Spausdinti
Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

03Rugsėjo 11d. Panovių kaimo bendruomenės centro nariai lankėsi Lazdijų rajone: Vidzgailuose, Gegutėje ir Veisėjuose. Buvo pasirinkta Lazdijų rajonas todėl, kad jie turėjo labai panašią situaciją kaip ir mes - įveiklintas senas neveikiančias mokyklas.Norėjosi konkrečių pavyzdžių, kaip galėtumėte prikelti naujam gyvenimui veiklą Panovių senoje mokykloje. Tiek Vaizgiryje įveiklinta buvusi sena kolūkio kontora, o Gegutės bendruomenėje būtent senoji mokykla. Veisiejai pasirinkta, nes jie turi gilias tradicijas viešųjų erdvių tvarkymo pagal tematikas: Šv. Jurgio ir liaudies pasakų motyvais.Pasirinkta tos bendruomenės, kurių pavyzdžiai būtų labai naudingi Panovių bendruomenei.
Šie norai buvo įgyvendinti projekto“ Bendruomeninio verslumo ugdymas ir jaunimo įtraukimas į Panovių kaimo bendruomenės veiklą“ lėšomis. Vietos projektas buvo parengtas pagal Vietos projektų finansavimo sąlygų aprašą (VPS „Bendruomeninio verslumo ugdymas ir jaunimo įtraukimas į vietos bendruomenės veiklą“ Nr. LEADER-19.2-SAVA-9, patvirtintą Šakių krašto vietos veiklos grupės valdybos sprendimu Nr. VVG-VALD-2020-04).
Vidzgailų bendruomenė įsikūrusi buvusioje kolūkio kontoroje. Džiugu, kad mažame kaimelyje yra tokių puikių žmonių, kaip verslininkas Gintautas Kūlokas, kuris savo lėšomis suremontavo patalpas, kurias įveiklinti patikėjo kaimo bendruomenei. Vidzgailų bendruomenės pirmininkė išsamiai papasakojo apie bendruomenės namuose organizuojamą veiklą. Čia veikia vaikų dienos centras, vykdoma suaugusiųjų neformalus švietimas, rengiamos edukacinės programos. Džiugu, kad mažame kaimelyje ir jaunimas turi kur susiburti. Yra biliardo stalas, televizorius. Viename pastate užtenka vietos tiek jaunam, tiek ir senam. Bendruomenė ieško naujų veiklų ir jaunimo iniciatyva planuoja įgyvendinti antrinių žaliavų perdirbimo projektą. Turi idėją iš panaudotų palečių gaminti lauko baldus.
Gegutės bendruomenėje mus pasitiko kaimo personažai Jani ir Prani (viena iš jų pati bendruomenės pirmininkė), kurios pristatė Gegutės kaimo įžymybes. Nors kaimelyje gyvena tik 19 gyventojų, bet tikrai verta aplankyti. Čia gyveno ir dirbo vienas žymiausių XX a. pokario disidentų ir kovotojų už tikinčiųjų teises kunigas Juozas Zdebskis. Apie jo veiklą pasakojo seniausia kaimo gyventoja, kuri asmeniškai pažinojo kunigą. Tai puiki idėja, kad pristatytų gyvieji to laikmečio liudytojai, nes jie geriausia perteikia savo patirtus išgyvenimus. Aplankę Šlavantų bažnytėlę pasukome bendruomenės centro link, kur visame kelyje mus pasitiko įvairios mažosios infrastruktūros detalės, primenančios šios vietovės unikalumą ir bendruomenės veiklą. Tai ir senoji klėtelė- kromelis, meilės suolelis, inkilų parkas, mezgėjų ir geriausios močiutės suoleliai. Senosios mokyklos pastate išnaudota kiekviena buvusi klasė. Čia gali pabūti ir senoje klasėje, pasidairyti po muziejaus eksponatus, pats išsideginti sau medinį suvenyrą, paragauti vietinės žuvienės, kuri neseniai tapo Lietuvos čempione, vietinių dzūkiškų bandų ir net pasivažinėti karieta. Visą šį paslaugų paketą organizuoja vietos gyventojai. Džiugu, kad taip vieningai vystomas bendruomeninis verslas.

Ko gero lankantis Lazdijų rajone nebuvo galima aplenkti Veisiejų bendruomenės, kuriai vadovauja seniūnas Zenonas Sabaliauskas. Tai žmogus, kurį ko gero pažįsta visa Lietuva. Jo ir bendruomenės iniciatyvumo dėka įgyvendinta daug įvairių prasmingų projektų: liaudies pasakų motyvais paremtas „Vaikystės sodas“, įvairūs plenerai skirti Šv. Jurgiui, aplinkos tvarkymo projektai. Jie pirmieji Lietuvoje įrengę fontaną ežere, kuris yra traukos centras ypač vakaro metu. Zenonas pasidalino savo ilgamete patirtimi, papasakojo apie įgyvendinamus projektus.
Druskininkuose buvo sustojimas, kur VšĮ Sūrūs vėjai atstovė papasakojo apie gido paslaugas. Nes labai svarbu mokėti įdomiai perteikti vietovė išskirtinumą. Grįžtant namo panoviečiai diskutavo, kad vis tik svarbiausias bendruomenės variklis yra vadovas. Būtent nuo jo aktyvumo priklauso ir kitų bendruomenė narių aktyvumas. Jei tai yra žmogus, kuris spinduliuoja energija, iniciatyva, tuo užkrėčia ir kitus bendruomenės narius.

Panovių kaimo BC informacija

ZUPF LP VVG

01 02 04 05 06